Zdrowe buty – mniej kłopotów

Shoes

ShoesWiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że moda i zdrowie nie zawsze idą w parzę. Niestety kiedy w końcu jesteśmy w stanie to zauważyć zazwyczaj jest za późno i mamy do czynienia z poważnymi komplikacjami wypływającymi z „nieodpowiednich” dla zdrowia zachcianek mody. Tyczy się to wszystkiego – zarówno ubrań jak i dodatków ale przede wszystkim butów.

Każdy z nas, poszukując nowego obuwia, oprócz mody szuka również komfortu. Wiele, zwłaszcza młodych dziewczyn, które zaślepione są aktualnymi trendami, wybiera ładne ale nie wygodne buty. Nie zdają sobie one sprawy z tego na co faktycznie się narażają. Problem „zdrowego” obuwia tyczy się niestety japonek w takiej samej mierze jak innych butów. Ostatnio mieliśmy do czynienia z modą na buty o niskim profilu i prostej podeszwie. Były one niezaprzeczalnie ładne i kobiece jednakże bardzo nie zdrowe.

Czym zatem są zdrowe buty? Jak je znaleźć i na co zwracać uwagę?

Zdrowe buty to przede wszystkim odpowiednio wyprofilowana podeszwa, która wymusza od stopy prawidłowe ułożenie w bucie. Taka podeszwa stanowi swoisty odlew stopy, który ma za zadanie amortyzację podbicia i podpieranie śródstopia. Dzięki temu zmniejsza się jakakolwiek posiadana wada chodzenia i organizm uczy się poprawnej postawy. Kolejną funkcją takiej podeszwy jest zapobieganie pojawienia się lub też korekcją płaskostopia, które pojawia się zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym. Niezmiernie istotne jest również odpowiednie dopasowanie wysokości podeszwy. Powinna ona być lekko wyższa na pięcie przez co zmusza nas do chodzenia od palców i na prawie nie zauważalnie ugiętych nogach. Zmniejsza to nacisk na stawy kolanowe oraz kręgosłup jak również zapobiega przeprostowi kolan, który często towarzyszy mocnemu i energicznemu chodzeniu od pięty. Takie buty nie zawsze są modne. Często bywa wręcz przeciwnie ale jeśli wiemy czego unikać możemy przy zakupie obuwia wybrać buty, które nie będą posiadały cech złego obuwia. Czego zatem unikać?

Po pierwsze moda to nie wszystko. Jeśli znajdziemy jakieś buty, które urzekną nas ale nie będą wygodne czy też dobrze dopasowane to nie ma najmniejszego sensu kupować ich i męczyć się tylko po to by być trendy. Istnieją również dwa rodzaje butów, które możemy swobodnie nazwać „zabójcami nóg”. Pierwszy z nich to całkiem płaska i niska podeszwa. Nie chroni ona stopy przed nierównościami powierzchni, ostrymi krawędziami ale również może stać się bezpośrednią przyczyną płaskostopia. Ponadto jest ona nie zdrowa dla stawów kolanowych. Drugim typem są ukochane przez panów wysokie obcasy. Są one najczęściej niestabilne przez co obciążają kostkę ale przede wszystkim powodują napięci mięśni nóg, które może objawić się w przyszłości w postaci żylaków. Są one również skrajnie szkodliwe dla kręgosłupa ponieważ zwiększają nacisk na jego lędźwiowy odcinek i mogą przyczynić się do regularnych ból kręgosłupa. Osoby noszące wysokie obcasy również często zaczynają cierpieć na płaskostopie ale przede wszystkim na często pojawiające się skurcze zwłaszcza w okolicy łydek czy też stóp.

Jeśli zatem chcemy zafundować sobie zdrowe i modne buty to wystarczy, że będziemy pamiętać o tych paru cechach, które wspomogą nasze nogi i przyczynią się do ich zdrowia.

Więcej porad zakupowych na www.obsesjaclub.com.pl.

Related Post

zimowe

Wygodne butyWygodne buty

Dla wielu z nas najważniejszą sprawą jest aby buty były wygodne zwłaszcza jeżeli chodzimy w nich często oraz pokonujemy jakieś dłuższe dystanse. Najwygodniejszymi butami są oczywiście powszechnie znane wszystkim adidasy.

wysokie

Wysokie butyWysokie buty

Niektóre kobiety kochają buty o wysokich obcasach. Idąc do sklepu szukają butów, które spełniają ich wymagania. Jeżeli takie buty na wysokich obcasach wpadną im w ko kupują buty. Oczywiście kobiety,