Buty ze skóry zawsze pięknie i elegancko wyglądają na nogach. By móc jednak jak najdłużej cieszyć się ich idealnym wyglądem, należy dbać o ich pielęgnację. Trzeba pamiętać, że skóra jest naturalnym materiałem pochodzenia zwierzęcego, dlatego też wymaga odpowiedniego podejścia. Nie można więc zapominać o systematycznym czyszczeniu butów ze skóry, jak również o ich natłuszczaniu, odżywianiu oraz impregnacji. Bez wątpienia zaniedbanie skórzanego obuwia doprowadzi do jego szybkiego zniszczenia. Materiał może bowiem stać się suchy i sztywny, przez co straci swój pierwotny wygląd. Jak odpowiednio dbać o skórzane buty, aby zachowały swój idealny wygląd przez długi czas? Oczywiście należy o nie regularnie dbać. Nie wolno jednak zapominać, że każdy rodzaj skóry potrzebuje określonego preparatu. Skórę nubukową i zamszową czyści się bowiem zupełnie innymi środkami niż skórę gładką. Przed rozpoczęciem czyszczenia skórzanego obuwia, należy je najpierw dokładnie wysuszyć.
Jeśli buty są przemoczone, trzeba je pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. To samo dotyczy jednak butów noszonych przez cały dzień. Obuwie takie również warto pozostawić na dobę, by mogło odpocząć przed rozpoczęciem pielęgnacji. Pierwszym krokiem podczas zabiegu pielęgnacji butów ze skóry, powinno być oczyszczenie ich z wszelkiego brudu, tłuszczu czy pozostałości pasty. Podczas pastowania należy uważać bo drobinki pasty nie spadły na wykładzinę, gdyż trudno ją doprać.
(Pamiętaj, że usługi prania wykładzin oferuje np. APC)
Zabrudzenia ze skóry licowej, delikatnej czy polerowanej należy zdejmować za pomocą szczoteczki, by następnie rozprowadzić po materiale piankę czyszczącą. Po tej czynności buty zostawia się do wyschnięcia. Zamsz oraz nubuk czyści się natomiast szczoteczką z gumową końcówką. Drugim krokiem powinna być natomiast regeneracja. W zależności od rodzaju skóry, inny będzie użyty preparat oraz sposób jego nałożenia. Następnie buty trzeba jeszcze wypolerować, by odzyskały pierwotny połysk. Czynność tę wykonuje się za pomocą odpowiedniej szczotki. Na sam koniec pozostaje jeszcze impregnacja, która chroni materiał przed brudem, wilgocią, plamami oraz solą.